EATON Industrial Circuit Breaker HFD 65k HFD3040L
40 AMPs 600Vac-250Vdc 3poles
ss
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$152.99
Availability: 1 in stock
EATON Industrial Circuit Breaker HFD 65k HFD3040L
| Weight | 10.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 10.00 × 11.00 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Number of Positions | 2 |
| MPN | HFD3040L |
| Brand | Eaton |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Circuit Breaker |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 551-600 V |
| Model | HFD3040L |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Condition | Used |
| Weight | 10.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 10.00 × 11.00 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Number of Positions | 2 |
| MPN | HFD3040L |
| Brand | Eaton |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Circuit Breaker |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 551-600 V |
| Model | HFD3040L |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Condition | Used |
EATON Industrial Circuit Breaker HFD 65k HFD3040L
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!