Westinghouse Series C Motor Circuit Protector Type HMCP HMCP030H1C
30 AMPs 3 pole 600VAC-250VDC
ss
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$138.00
Availability: 2 in stock
Westinghouse Series C Motor Circuit Protector Type HMCP HMCP030H1C
| Weight | 9.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Brand | Westinghouse |
| Tripping Characteristics | Type C |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Push Button, Switch, Dial |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial, Electronics |
| Condition | Used |
| Weight | 9.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Brand | Westinghouse |
| Tripping Characteristics | Type C |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Push Button, Switch, Dial |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial, Electronics |
| Condition | Used |
Westinghouse Series C Motor Circuit Protector Type HMCP HMCP030H1C
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!