Appleton 60 Amp Industrial-grade Pin and Sleeve Receptacle ADR-6030
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$204.62
Availability: 2 in stock
Appleton 60 Amp Industrial-grade Pin and Sleeve Receptacle ADR-6030
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 12.00 × 12.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Mounting Style | Box mounting |
| Plug Type | Pin & Sleeve (Female Receptacle) |
| Color | Gray |
| Current Rating | 51-60 A |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | ADR6034 |
| Material | copper-free aluminum |
| Brand | Appleton |
| Current Type | AC/DC |
| Type | : Positive Polarized, Grounding Style 2 (Shell and Extra Pole) |
| IP Rating | NEMA 3 |
| Number of Poles | 4 |
| Application | Industrial |
| Condition | Used |
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 12.00 × 12.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Mounting Style | Box mounting |
| Plug Type | Pin & Sleeve (Female Receptacle) |
| Color | Gray |
| Current Rating | 51-60 A |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | ADR6034 |
| Material | copper-free aluminum |
| Brand | Appleton |
| Current Type | AC/DC |
| Type | : Positive Polarized, Grounding Style 2 (Shell and Extra Pole) |
| IP Rating | NEMA 3 |
| Number of Poles | 4 |
| Application | Industrial |
| Condition | Used |
Appleton 60 Amp Industrial-grade Pin and Sleeve Receptacle ADR-6030
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!