Russellstoll Heavy-duty Industrial Receptacle JRS1534LK
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$300.00
Availability: 2 in stock
Russellstoll Heavy-duty Industrial Receptacle JRS1534LK
| Weight | 8.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.00 × 12.00 × 11.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Mounting Style | Panel mount |
| Plug Type | Compatible with J-Line series plugs |
| Color | Gray |
| Current Rating | 150 Amp |
| MPN | JRS1534LK |
| Material | Heavy-duty cast aluminum housing |
| Brand | Russellstoll |
| Current Type | AC/DC |
| Type | Pin-and-sleeve receptacle, watertight/weathertight when properly |
| Voltage | 600 VAC / 250 VDC |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Condition | Used |
| Weight | 8.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.00 × 12.00 × 11.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Mounting Style | Panel mount |
| Plug Type | Compatible with J-Line series plugs |
| Color | Gray |
| Current Rating | 150 Amp |
| MPN | JRS1534LK |
| Material | Heavy-duty cast aluminum housing |
| Brand | Russellstoll |
| Current Type | AC/DC |
| Type | Pin-and-sleeve receptacle, watertight/weathertight when properly |
| Voltage | 600 VAC / 250 VDC |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Condition | Used |
Russellstoll Heavy-duty Industrial Receptacle JRS1534LK
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!