Appleton Heavy-duty Powertite Series Electrical Plug Assembly ACP6034BC
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$150.00
Availability: 1 in stock
Appleton Heavy-duty Powertite Series Electrical Plug Assembly ACP6034BC
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 10.00 × 9.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Brand | Appleton |
| Amperage & Voltage | 60 Amps at 600 VAC (3-phase) or 250 VDC |
| Type | Electrical Plug |
| Configuration | 4 Poles and 3 Wires |
| Color | Gray |
| Grounding Style | Style 2 (shell and extra pole grounding) |
| Recommended Environment | NEMA 3, 3R, 4, and 4X (watertight/weatherproof) when the clamping |
| Features | Heavy Duty |
| MPN | ACP6034BC |
| Material | Copper-free aluminum with an epoxy powder coat finish for corrosi |
| Condition | Used |
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 10.00 × 9.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Brand | Appleton |
| Amperage & Voltage | 60 Amps at 600 VAC (3-phase) or 250 VDC |
| Type | Electrical Plug |
| Configuration | 4 Poles and 3 Wires |
| Color | Gray |
| Grounding Style | Style 2 (shell and extra pole grounding) |
| Recommended Environment | NEMA 3, 3R, 4, and 4X (watertight/weatherproof) when the clamping |
| Features | Heavy Duty |
| MPN | ACP6034BC |
| Material | Copper-free aluminum with an epoxy powder coat finish for corrosi |
| Condition | Used |
Appleton Heavy-duty Powertite Series Electrical Plug Assembly ACP6034BC
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!