Appleton Heavy-duty Industrial Pin and Sleeve Clamping Ring Plug ADP1044C
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$280.00
Availability: 1 in stock
Appleton Heavy-duty Industrial Pin and Sleeve Clamping Ring Plug ADP1044C
| Weight | 7.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 11.00 × 10.00 in |
| Type | Electrical Plug |
| Plug Type | Pin and Sleeve (Style 1 Grounding) |
| Color | Gray |
| MPN | ADP1044C |
| Input Voltage | 600V AC (50-400 Hz) / 250V DC |
| Material | Copper-free Aluminum with epoxy powder coat |
| Maximum Input Current | 100 Amps |
| Smart Home Compatibility | None (Industrial Hardware) |
| Brand | Appelton |
| Number of Outlets | 1 (Plug/Male) |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor (Industrial, Marine, Heavy Manufacturing) |
| Features | Clamping Ring, Weatherproof, Raintight, Ground-make-first/Break-l |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 60,000 Watts (at 600V/100A) |
| Resistance Properties | NEMA 4X |
| Output Voltage | 600V AC (50-400 Hz) / 250V DC |
| Smart Home Protocol | None (Industrial Hardware) |
| Voltage Conversion | None (Straight-through power connection) |
| Condition | Used |
| Weight | 7.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 11.00 × 10.00 in |
| Type | Electrical Plug |
| Plug Type | Pin and Sleeve (Style 1 Grounding) |
| Color | Gray |
| MPN | ADP1044C |
| Input Voltage | 600V AC (50-400 Hz) / 250V DC |
| Material | Copper-free Aluminum with epoxy powder coat |
| Maximum Input Current | 100 Amps |
| Smart Home Compatibility | None (Industrial Hardware) |
| Brand | Appelton |
| Number of Outlets | 1 (Plug/Male) |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor (Industrial, Marine, Heavy Manufacturing) |
| Features | Clamping Ring, Weatherproof, Raintight, Ground-make-first/Break-l |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 60,000 Watts (at 600V/100A) |
| Resistance Properties | NEMA 4X |
| Output Voltage | 600V AC (50-400 Hz) / 250V DC |
| Smart Home Protocol | None (Industrial Hardware) |
| Voltage Conversion | None (Straight-through power connection) |
| Condition | Used |
Appleton Heavy-duty Industrial Pin and Sleeve Clamping Ring Plug ADP1044C
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!