Appleton Powertite Pin and Sleeve Ring Plug ACP1034CD. Condition is Used. Shipped with UPS Ground.
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$170.00
Availability: 4 in stock
Appleton Powertite Pin and Sleeve Ring Plug ACP1034CD. Condition is Used. Shipped with UPS Ground.
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Country of Origin | China |
| Plug Type | Pin and Sleeve (Clamping Ring style) |
| Color | Gray |
| MPN | ACP1034CD |
| Input Voltage | 600 VAC (3-Phase at 50–400 Hz) or 250 VDC |
| Material | copper-free aluminum |
| Maximum Input Current | 100 Amps |
| Smart Home Compatibility | None (Industrial hardware; no Ring or Smart Home integration) |
| Brand | Appleton |
| Type | Electrical Plug |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Industrial settings such as shipyards, oil refineries, and constr |
| Features | Watertight clamping ring, positive polarization (prevents mating |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | Supports motors up to 40 HP at 600V |
| Resistance Properties | NEMA 3, 3R, 4, 4X |
| Output Voltage | 600 VAC (3-Phase at 50–400 Hz) or 250 VDC |
| Smart Home Protocol | None (Industrial hardware; no Ring or Smart Home integration) |
| Voltage Conversion | None (Pass-through power only) |
| Condition | Used |
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Country of Origin | China |
| Plug Type | Pin and Sleeve (Clamping Ring style) |
| Color | Gray |
| MPN | ACP1034CD |
| Input Voltage | 600 VAC (3-Phase at 50–400 Hz) or 250 VDC |
| Material | copper-free aluminum |
| Maximum Input Current | 100 Amps |
| Smart Home Compatibility | None (Industrial hardware; no Ring or Smart Home integration) |
| Brand | Appleton |
| Type | Electrical Plug |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Industrial settings such as shipyards, oil refineries, and constr |
| Features | Watertight clamping ring, positive polarization (prevents mating |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | Supports motors up to 40 HP at 600V |
| Resistance Properties | NEMA 3, 3R, 4, 4X |
| Output Voltage | 600 VAC (3-Phase at 50–400 Hz) or 250 VDC |
| Smart Home Protocol | None (Industrial hardware; no Ring or Smart Home integration) |
| Voltage Conversion | None (Pass-through power only) |
| Condition | Used |
Appleton Powertite Pin and Sleeve Ring Plug ACP1034CD. Condition is Used. Shipped with UPS Ground.
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!