Appleton Shell Housing Used for the Powertite Series 200 AMP 304428
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$299.00
Availability: 1 in stock
Appleton Shell Housing Used for the Powertite Series 200 AMP 304428
| Weight | 6.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 14.00 × 14.00 in |
| Type | Electrical Plug |
| Brand | Appleton |
| Color | Natural aluminum/Gray |
| Recommended Environment | High-demand industrial sites, "ship-to-shore" power, motor-genera |
| MPN | 304428 (Shell Only) |
| Input Voltage | 600 VAC (50–400 Hz) and 250 VDC |
| Material | Epoxy powder-coated, copper-free aluminum |
| Maximum Input Current | 200 Amps |
| Resistance Properties | Weatherproof, watertight, and corrosion-resistant. It is designed |
| Output Voltage | 600 VAC (50–400 Hz) and 250 VDC |
| Condition | Used |
| Weight | 6.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 14.00 × 14.00 in |
| Type | Electrical Plug |
| Brand | Appleton |
| Color | Natural aluminum/Gray |
| Recommended Environment | High-demand industrial sites, "ship-to-shore" power, motor-genera |
| MPN | 304428 (Shell Only) |
| Input Voltage | 600 VAC (50–400 Hz) and 250 VDC |
| Material | Epoxy powder-coated, copper-free aluminum |
| Maximum Input Current | 200 Amps |
| Resistance Properties | Weatherproof, watertight, and corrosion-resistant. It is designed |
| Output Voltage | 600 VAC (50–400 Hz) and 250 VDC |
| Condition | Used |
Appleton Shell Housing Used for the Powertite Series 200 AMP 304428
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!