Appleton Heavy-duty 60 AMP,4pole,3-wire Pin and Sleeve Receptacle ADR6034
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$200.00
Availability: 1 in stock
Appleton Heavy-duty 60 AMP,4pole,3-wire Pin and Sleeve Receptacle ADR6034
| Weight | 8.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 13.00 × 10.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Brand | Appleton |
| Mounting Style | Box mount (standard industrial outlet box) |
| Current Type | AC/DC |
| Voltage | 600 VAC (3-phase, 50-400 Hz) or 250 VDC |
| Current Rating | 60 Amps |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | ADR6034 |
| Number of Poles | 4 |
| Material | Epoxy powder-coated, copper-free aluminum |
| Application | Heavy-duty industrial use; ideal for shipping docks, ports, and " |
| Protection Properties | NEMA 3, 3R, 4, 4X |
| Condition | Used |
| Weight | 8.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 13.00 × 10.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Brand | Appleton |
| Mounting Style | Box mount (standard industrial outlet box) |
| Current Type | AC/DC |
| Voltage | 600 VAC (3-phase, 50-400 Hz) or 250 VDC |
| Current Rating | 60 Amps |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | ADR6034 |
| Number of Poles | 4 |
| Material | Epoxy powder-coated, copper-free aluminum |
| Application | Heavy-duty industrial use; ideal for shipping docks, ports, and " |
| Protection Properties | NEMA 3, 3R, 4, 4X |
| Condition | Used |
Appleton Heavy-duty 60 AMP,4pole,3-wire Pin and Sleeve Receptacle ADR6034
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!