Pass & Seymour Heavy-duty Watertight Pin and Sleeve Plug PS4100P9-W
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$375.00
Availability: 1 in stock
Pass & Seymour Heavy-duty Watertight Pin and Sleeve Plug PS4100P9-W
| Weight | 7.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.00 × 12.00 × 11.00 in |
| Type | Electrical Plug |
| Features | Heavy Duty |
| Plug Type | IEC 60309 Pin & Sleeve |
| Color | Blue |
| MPN | PS4100P9W |
| Input Voltage | 240V AC |
| Material | High-impact, chemical-resistant thermoplastic (Nylon/Valox) |
| Maximum Input Current | 91-100 A |
| Smart Home Compatibility | No (Industrial grade, non-smart) |
| Brand | Pass & Seymour |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor |
| Output Voltage | 250V AC (3-Phase) |
| Smart Home Protocol | No (Industrial grade, non-smart) |
| Voltage Conversion | None (Straight-through power connection) |
| Condition | Used |
| Weight | 7.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.00 × 12.00 × 11.00 in |
| Type | Electrical Plug |
| Features | Heavy Duty |
| Plug Type | IEC 60309 Pin & Sleeve |
| Color | Blue |
| MPN | PS4100P9W |
| Input Voltage | 240V AC |
| Material | High-impact, chemical-resistant thermoplastic (Nylon/Valox) |
| Maximum Input Current | 91-100 A |
| Smart Home Compatibility | No (Industrial grade, non-smart) |
| Brand | Pass & Seymour |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor |
| Output Voltage | 250V AC (3-Phase) |
| Smart Home Protocol | No (Industrial grade, non-smart) |
| Voltage Conversion | None (Straight-through power connection) |
| Condition | Used |
Pass & Seymour Heavy-duty Watertight Pin and Sleeve Plug PS4100P9-W
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!