Appleton Heavy-duty Industrial Powertite Receptacle ARC-6044
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$105.00
Availability: 1 in stock
Appleton Heavy-duty Industrial Powertite Receptacle ARC-6044
| Weight | 6.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Mounting Style | Surface mount (requires compatible back box like AJA or AJW seri |
| Plug Type | Compatible with ACP6044BC style plugs |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 60 Amps |
| MPN | ACR6044 |
| Material | Copper-free Aluminum with Epoxy Powder Coat finish |
| Smart Home Compatibility | None (Purely industrial mechanical connection) |
| Suitable For | Outdoor and hazardous (unclassified) locations |
| Brand | Appleton |
| Type | Pin & Sleeve Receptacle (Powertite Series) |
| Current Type | AC/DC |
| IP Rating | NEMA 3, 3R, 4, 4X |
| Voltage | 600VAC or 250VDC |
| Number of Poles | 4 |
| Features | Arc-snuffing chamber, recessed contacts, and pressure wire termin |
| Resistance Properties | Corrosion-resistant, moisture-resistant, and dust-tight |
| Application | Industrial/Heavy Duty (manufacturing, construction, processing) |
| Smart Home Protocol | None (Purely industrial mechanical connection) |
| Protection Properties | NEMA 3, 3R, 4, 4X |
| Condition | Used |
| Weight | 6.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Mounting Style | Surface mount (requires compatible back box like AJA or AJW seri |
| Plug Type | Compatible with ACP6044BC style plugs |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 60 Amps |
| MPN | ACR6044 |
| Material | Copper-free Aluminum with Epoxy Powder Coat finish |
| Smart Home Compatibility | None (Purely industrial mechanical connection) |
| Suitable For | Outdoor and hazardous (unclassified) locations |
| Brand | Appleton |
| Type | Pin & Sleeve Receptacle (Powertite Series) |
| Current Type | AC/DC |
| IP Rating | NEMA 3, 3R, 4, 4X |
| Voltage | 600VAC or 250VDC |
| Number of Poles | 4 |
| Features | Arc-snuffing chamber, recessed contacts, and pressure wire termin |
| Resistance Properties | Corrosion-resistant, moisture-resistant, and dust-tight |
| Application | Industrial/Heavy Duty (manufacturing, construction, processing) |
| Smart Home Protocol | None (Purely industrial mechanical connection) |
| Protection Properties | NEMA 3, 3R, 4, 4X |
| Condition | Used |
Appleton Heavy-duty Industrial Powertite Receptacle ARC-6044
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!