Schweitzer Engineering Feeder Protection Relay SEL-787
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$2,500.00
Availability: 1 in stock
Schweitzer Engineering Feeder Protection Relay SEL-787
| Weight | 10.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 14.00 × 12.00 in |
| Brand | SEL |
| Mounting Style | Designed for panel mounting in sheltered indoor environments or e |
| Type | Protection Relay |
| Contact Configuration | Standard base units include 2 inputs and 3 outputs, expandable vi |
| Current Rating | Standard CT inputs are rated for 1 A or 5 A nominal. The maximum |
| Coil Voltage | Options include 24–48 Vdc or a universal 110–250 Vdc / 110–240 Va |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | SEL-787 |
| Application | Industrial and utility Transformer Protection |
| Smart Home Compatibility | None. This is industrial-grade switchgear equipment |
| Smart Home Protocol | None. This is industrial-grade switchgear equipment |
| Protection Properties | Includes 87R (Restrained Differential), 87U (Unrestrained Differe |
| Condition | Used |
| Weight | 10.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 14.00 × 12.00 in |
| Brand | SEL |
| Mounting Style | Designed for panel mounting in sheltered indoor environments or e |
| Type | Protection Relay |
| Contact Configuration | Standard base units include 2 inputs and 3 outputs, expandable vi |
| Current Rating | Standard CT inputs are rated for 1 A or 5 A nominal. The maximum |
| Coil Voltage | Options include 24–48 Vdc or a universal 110–250 Vdc / 110–240 Va |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | SEL-787 |
| Application | Industrial and utility Transformer Protection |
| Smart Home Compatibility | None. This is industrial-grade switchgear equipment |
| Smart Home Protocol | None. This is industrial-grade switchgear equipment |
| Protection Properties | Includes 87R (Restrained Differential), 87U (Unrestrained Differe |
| Condition | Used |
Schweitzer Engineering Feeder Protection Relay SEL-787
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!