THE PYLE NATIONAL CO. Interlocked Tumbler Switch Receptacle YXA-23032-G
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$178.00
Availability: 1 in stock
THE PYLE NATIONAL CO. Interlocked Tumbler Switch Receptacle YXA-23032-G
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 11.00 × 11.00 in |
| Number of Gangs | 1 |
| Mounting Style | Surface Mount / Wall Mount via conduit. |
| Plug Type | Industrial Interlocked (requires a matching Strateline or PXD se |
| Color | Metallic Gray (Natural Aluminum) |
| Current Rating | 20A (at 460VAC) or 30A (at 250VAC) depending on the wiring confi |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | YXA-23032-G |
| Material | Copper-free Aluminum (typical for Killark/Vantage industrial hous |
| Smart Home Compatibility | None (this is a heavy industrial component). |
| Suitable For | Class I, Group D and Class II, Group G environments. |
| Brand | Pyle |
| Port Type | 3/4" NPT (National Pipe Thread) |
| Current Type | AC |
| IP Rating | Typically NEMA 3, 4, 7 (Class I), and 9 (Class II) |
| Voltage | 600 VAC |
| Number of Outlets | 1 |
| Number of Poles | 4 |
| Features | Mechanical Interlock (prevents plug removal while the switch is " |
| Resistance Properties | Explosion-proof, Dust-tight, and Weather-resistant |
| Application | Hazardous locations (Petrochemical plants, refineries, paint boot |
| Smart Home Protocol | None (this is a heavy industrial component). |
| Condition | Used |
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 11.00 × 11.00 in |
| Number of Gangs | 1 |
| Mounting Style | Surface Mount / Wall Mount via conduit. |
| Plug Type | Industrial Interlocked (requires a matching Strateline or PXD se |
| Color | Metallic Gray (Natural Aluminum) |
| Current Rating | 20A (at 460VAC) or 30A (at 250VAC) depending on the wiring confi |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | YXA-23032-G |
| Material | Copper-free Aluminum (typical for Killark/Vantage industrial hous |
| Smart Home Compatibility | None (this is a heavy industrial component). |
| Suitable For | Class I, Group D and Class II, Group G environments. |
| Brand | Pyle |
| Port Type | 3/4" NPT (National Pipe Thread) |
| Current Type | AC |
| IP Rating | Typically NEMA 3, 4, 7 (Class I), and 9 (Class II) |
| Voltage | 600 VAC |
| Number of Outlets | 1 |
| Number of Poles | 4 |
| Features | Mechanical Interlock (prevents plug removal while the switch is " |
| Resistance Properties | Explosion-proof, Dust-tight, and Weather-resistant |
| Application | Hazardous locations (Petrochemical plants, refineries, paint boot |
| Smart Home Protocol | None (this is a heavy industrial component). |
| Condition | Used |
THE PYLE NATIONAL CO. Interlocked Tumbler Switch Receptacle YXA-23032-G
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!