Russellstoll Industrial-Grade Pin&Sleeve Male&Female Connector 3750 3933
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$200.00
Availability: 1 in stock
Russellstoll Industrial-Grade Pin&Sleeve Male&Female Connector 3750 3933
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 8.00 × 8.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Color | Gray |
| MPN | 3750 |
| Material | Cast aluminum (or Lexan for some high-durability variants). |
| Brand | Russellstoll |
| Number of Ports | 1 |
| Termination Type | Solderless screw terminals |
| Connector Style | Pin & Sleeve. |
| Number of Pins | 3 |
| Contact Material | Precision-made, self-aligning and self-wiping contacts, typically |
| Number of Poles | 2 |
| Compatible Wire Gauge (AWG) | Designed for standard 30 Amp industrial wiring, commonly supporti |
| Compatible Mounting Type | In-line or plug-in |
| Condition | Used |
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 8.00 × 8.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Color | Gray |
| MPN | 3750 |
| Material | Cast aluminum (or Lexan for some high-durability variants). |
| Brand | Russellstoll |
| Number of Ports | 1 |
| Termination Type | Solderless screw terminals |
| Connector Style | Pin & Sleeve. |
| Number of Pins | 3 |
| Contact Material | Precision-made, self-aligning and self-wiping contacts, typically |
| Number of Poles | 2 |
| Compatible Wire Gauge (AWG) | Designed for standard 30 Amp industrial wiring, commonly supporti |
| Compatible Mounting Type | In-line or plug-in |
| Condition | Used |
Russellstoll Industrial-Grade Pin&Sleeve Male&Female Connector 3750 3933
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!