Russellstoll Industrial-grade 60AMP Pin and Sleeve Receptacle DF6516FRAB
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$65.00
Availability: 1 in stock
Russellstoll Industrial-grade 60AMP Pin and Sleeve Receptacle DF6516FRAB
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 12.00 × 10.00 in |
| Application | Industrial |
| Mounting Style | Often includes an Angle Adapter and Junction/Back Box |
| Number of Gangs | 1 |
| Plug Type | Pin and Sleeve |
| Color | Gray |
| Current Rating | 60 Amps |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | DF6516FRAB0 |
| Material | Copper-free, cast aluminum with an electrostatic epoxy powder coa |
| Suitable For | Heavy industrial applications such as marine power, welding stati |
| Brand | Russellstoll |
| Current Type | AC |
| Type | Female Flap Cap Receptacle |
| Voltage | 120/208V AC, 3-Phase Y |
| Model | MaxGard Series |
| Number of Poles | 4 |
| Features | Self-aligning floating contacts and safety-polarized interiors |
| Outlet Configuration | 4 Pole, 5 Wire (4P5W) |
| Protection Properties | Watertight/Waterproof construction |
| Condition | Used |
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 12.00 × 10.00 in |
| Application | Industrial |
| Mounting Style | Often includes an Angle Adapter and Junction/Back Box |
| Number of Gangs | 1 |
| Plug Type | Pin and Sleeve |
| Color | Gray |
| Current Rating | 60 Amps |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | DF6516FRAB0 |
| Material | Copper-free, cast aluminum with an electrostatic epoxy powder coa |
| Suitable For | Heavy industrial applications such as marine power, welding stati |
| Brand | Russellstoll |
| Current Type | AC |
| Type | Female Flap Cap Receptacle |
| Voltage | 120/208V AC, 3-Phase Y |
| Model | MaxGard Series |
| Number of Poles | 4 |
| Features | Self-aligning floating contacts and safety-polarized interiors |
| Outlet Configuration | 4 Pole, 5 Wire (4P5W) |
| Protection Properties | Watertight/Waterproof construction |
| Condition | Used |
Russellstoll Industrial-grade 60AMP Pin and Sleeve Receptacle DF6516FRAB
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!