MELTRIC DS200A Switch-Rated Decontactor Male Inlet Plug 37-280-47-LP
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$90.72
Availability: 1 in stock
MELTRIC DS200A Switch-Rated Decontactor Male Inlet Plug 37-280-47-LP
| Weight | 9.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 12.00 × 12.00 in |
| Mounting Style | Typically used with compatible handles or junction boxes for surf |
| Plug Type | Male Inlet (Size 6) |
| Color | Typically metal coded for 480V. |
| Current Rating | 200 Amps |
| MPN | 37-28047-LP |
| Material | Durable metal (Zamak) housing. |
| Smart Home Compatibility | N/A (Industrial-grade component) |
| Suitable For | High-power industrial equipment, motors, welders, and mining or a |
| Brand | Meltric |
| Port Type | Male Inlet (Size 6) |
| Current Type | AC |
| Voltage | 277/480 VAC |
| Model | 37-28047-LP |
| Number of Poles | 3 |
| Resistance Properties | Resistant to impact, corrosion, and harsh environmental condition |
| Application | Switch-rated decontactor for safe disconnection under load. |
| Smart Home Protocol | N/A (Industrial-grade component) |
| Condition | Used |
| Weight | 9.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 12.00 × 12.00 in |
| Mounting Style | Typically used with compatible handles or junction boxes for surf |
| Plug Type | Male Inlet (Size 6) |
| Color | Typically metal coded for 480V. |
| Current Rating | 200 Amps |
| MPN | 37-28047-LP |
| Material | Durable metal (Zamak) housing. |
| Smart Home Compatibility | N/A (Industrial-grade component) |
| Suitable For | High-power industrial equipment, motors, welders, and mining or a |
| Brand | Meltric |
| Port Type | Male Inlet (Size 6) |
| Current Type | AC |
| Voltage | 277/480 VAC |
| Model | 37-28047-LP |
| Number of Poles | 3 |
| Resistance Properties | Resistant to impact, corrosion, and harsh environmental condition |
| Application | Switch-rated decontactor for safe disconnection under load. |
| Smart Home Protocol | N/A (Industrial-grade component) |
| Condition | Used |
MELTRIC DS200A Switch-Rated Decontactor Male Inlet Plug 37-280-47-LP
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!