Square D 9001KY1 Enclosure DIe-cast Aluminum Control Station Box 78590187442
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$130.00
Availability: 1 in stock
Square D 9001KY1 Enclosure DIe-cast Aluminum Control Station Box 78590187442
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 9.00 × 9.00 in |
| Type | Enclosure |
| Brand | Square D |
| Mounting Style | Surface mount or wall mount using screw-in methods. |
| IP Rating | IP66, providing high-level protection against dust and high-pres |
| Voltage | Rated up to 600 VAC for industrial control circuits. |
| Number of Outlets | 1 vertical hole (30mm diameter) |
| Material | Die-cast aluminum with a gray powder-coated finish for corrosion |
| Box Shape | Rectangular, vertical orientation. |
| Application | Designed for heavy-duty industrial environments like petrochemica |
| Electrical Connection | Features a 3/4"-14 NPT conduit entrance for cable entry. |
| NEMA | Multiple ratings including 1, 3, 4, 6, 12, and 13, ensuring it i |
| Condition | New – Open box |
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 9.00 × 9.00 in |
| Type | Enclosure |
| Brand | Square D |
| Mounting Style | Surface mount or wall mount using screw-in methods. |
| IP Rating | IP66, providing high-level protection against dust and high-pres |
| Voltage | Rated up to 600 VAC for industrial control circuits. |
| Number of Outlets | 1 vertical hole (30mm diameter) |
| Material | Die-cast aluminum with a gray powder-coated finish for corrosion |
| Box Shape | Rectangular, vertical orientation. |
| Application | Designed for heavy-duty industrial environments like petrochemica |
| Electrical Connection | Features a 3/4"-14 NPT conduit entrance for cable entry. |
| NEMA | Multiple ratings including 1, 3, 4, 6, 12, and 13, ensuring it i |
| Condition | New – Open box |
Square D 9001KY1 Enclosure DIe-cast Aluminum Control Station Box 78590187442
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!