PYLE NATIONAL Switch Pylet&Strate Line Receptacle Assembly ERDC-32-B15-R1
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$250.00
Availability: 1 in stock
PYLE NATIONAL Switch Pylet&Strate Line Receptacle Assembly ERDC-32-B15-R1
| Weight | 15.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 14.00 × 14.00 in |
| Brand | Pyle |
| Port Type | Uses a double-lead threaded coupling system (Acme thread) to prev |
| Plug Type | Uses a double-lead threaded coupling system (Acme thread) to prev |
| IP Rating | Highly environmental-resistant with ratings up to IP68-8 |
| Voltage | 600V AC or 250V DC |
| Current Rating | Typically 30A to 600A depending on the specific insert, with many |
| MPN | ERDC-32-B15-R1 |
| Material | Machined from high-tensile aluminum bar stock with a hard anodic |
| Features | Includes reversible inserts for flexible configuration and solde |
| Application | Heavy-duty power distribution and data acquisition in hazardous o |
| Protection Properties | Explosion-proof and certified for Zone 1 hazardous environments ( |
| Condition | Used |
| Weight | 15.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 14.00 × 14.00 in |
| Brand | Pyle |
| Port Type | Uses a double-lead threaded coupling system (Acme thread) to prev |
| Plug Type | Uses a double-lead threaded coupling system (Acme thread) to prev |
| IP Rating | Highly environmental-resistant with ratings up to IP68-8 |
| Voltage | 600V AC or 250V DC |
| Current Rating | Typically 30A to 600A depending on the specific insert, with many |
| MPN | ERDC-32-B15-R1 |
| Material | Machined from high-tensile aluminum bar stock with a hard anodic |
| Features | Includes reversible inserts for flexible configuration and solde |
| Application | Heavy-duty power distribution and data acquisition in hazardous o |
| Protection Properties | Explosion-proof and certified for Zone 1 hazardous environments ( |
| Condition | Used |
PYLE NATIONAL Switch Pylet&Strate Line Receptacle Assembly ERDC-32-B15-R1
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!