Allen Bradley 140U-13 Molded Case Circuit Breaker 140U-13C3-D15-S
150 AMPS 600Vac-250Vdc 3 poles 600v
ss
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$379.95
Availability: 1 in stock
Allen Bradley 140U-13 Molded Case Circuit Breaker 140U-13C3-D15-S
| Weight | 9.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Brand | Allen-Bradley |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Push Button, Switch |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 150 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Color | White |
| Compatible Wire Gauge (AWG) | 1-5 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial, Electronics |
| Condition | Used |
| Weight | 9.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Brand | Allen-Bradley |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Push Button, Switch |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 150 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Color | White |
| Compatible Wire Gauge (AWG) | 1-5 |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial, Electronics |
| Condition | Used |
Allen Bradley 140U-13 Molded Case Circuit Breaker 140U-13C3-D15-S
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!