Amphenol PYLE Connectors Corporation Heavy-duty Connector RIG-10-P7-24-M-W
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$250.00
Availability: 1 in stock
Amphenol PYLE Connectors Corporation Heavy-duty Connector RIG-10-P7-24-M-W
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Brand | Amphenol |
| Number of Ports | 1 |
| Termination Type | Mechanical Clamp (Indicated by the "-M" suffix) |
| Connector Style | Plug (Male) |
| Color | Black |
| Number of Pins | 1 |
| Contact Material | Silver-plated copper alloy (standard for the Rig-Power Series) |
| MPN | RIG-10-P7-24-M-W |
| Number of Poles | 1 |
| Material | Silver-plated copper alloy (standard for the Rig-Power Series) |
| Compatible Mounting Type | Cable Mount / Free Hanging |
| Condition | Used |
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Brand | Amphenol |
| Number of Ports | 1 |
| Termination Type | Mechanical Clamp (Indicated by the "-M" suffix) |
| Connector Style | Plug (Male) |
| Color | Black |
| Number of Pins | 1 |
| Contact Material | Silver-plated copper alloy (standard for the Rig-Power Series) |
| MPN | RIG-10-P7-24-M-W |
| Number of Poles | 1 |
| Material | Silver-plated copper alloy (standard for the Rig-Power Series) |
| Compatible Mounting Type | Cable Mount / Free Hanging |
| Condition | Used |
Amphenol PYLE Connectors Corporation Heavy-duty Connector RIG-10-P7-24-M-W
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!