Appleton Heavy-duty Industrial Electrical Receptacle ACR1044
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$200.00
Availability: 7 in stock
Appleton Heavy-duty Industrial Electrical Receptacle ACR1044
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Mounting Style | Surface Mount (typically used with Appleton AJA or AJAC mounting |
| Plug Type | Pin & Sleeve |
| Current Rating | 100 Amps |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | ACR1044 |
| Material | Copper-free Aluminum with Epoxy Powder Coat finish |
| Smart Home Compatibility | N/A (Manual industrial disconnect) |
| Brand | Appleton |
| Current Type | AC/DC |
| IP Rating | IP66 (Watertight/Dust-tight when used with screw cap or compatibl |
| Voltage | 600 VAC (50–400 Hz) / 250 VDC |
| Number of Poles | 4 |
| Resistance Properties | Corrosion-resistant, Weatherproof, Chemical-resistant |
| Application | Heavy-duty industrial (Shipping docks, welding, motor disconnects |
| Smart Home Protocol | N/A (Manual industrial disconnect) |
| Condition | Used |
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Mounting Style | Surface Mount (typically used with Appleton AJA or AJAC mounting |
| Plug Type | Pin & Sleeve |
| Current Rating | 100 Amps |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | ACR1044 |
| Material | Copper-free Aluminum with Epoxy Powder Coat finish |
| Smart Home Compatibility | N/A (Manual industrial disconnect) |
| Brand | Appleton |
| Current Type | AC/DC |
| IP Rating | IP66 (Watertight/Dust-tight when used with screw cap or compatibl |
| Voltage | 600 VAC (50–400 Hz) / 250 VDC |
| Number of Poles | 4 |
| Resistance Properties | Corrosion-resistant, Weatherproof, Chemical-resistant |
| Application | Heavy-duty industrial (Shipping docks, welding, motor disconnects |
| Smart Home Protocol | N/A (Manual industrial disconnect) |
| Condition | Used |
Appleton Heavy-duty Industrial Electrical Receptacle ACR1044
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!