Appleton Heavy-duty Powertite Pin and Sleeve Plug AP20034ERS
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$730.00
Availability: 1 in stock
Appleton Heavy-duty Powertite Pin and Sleeve Plug AP20034ERS
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 13.00 × 11.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Plug Type | Pin and Sleeve (Style 2 Grounding) |
| Color | Metallic (natural aluminum finish) |
| MPN | AP20034ERS |
| Material | Copper-free aluminum with an epoxy powder coating |
| Input Voltage | 600 VAC (at 50–400 Hz) or 250 VDC |
| Maximum Input Current | 200 Amps |
| Brand | Appleton |
| Type | Electrical Plug |
| Number of Outlets | 1 (Single plug assembly) |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor |
| Features | Heavy Duty |
| Resistance Properties | Weatherproof |
| Output Voltage | 600 VAC (at 50–400 Hz) or 250 VDC |
| Condition | Used |
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 13.00 × 11.00 in |
| Country of Origin | United States |
| Plug Type | Pin and Sleeve (Style 2 Grounding) |
| Color | Metallic (natural aluminum finish) |
| MPN | AP20034ERS |
| Material | Copper-free aluminum with an epoxy powder coating |
| Input Voltage | 600 VAC (at 50–400 Hz) or 250 VDC |
| Maximum Input Current | 200 Amps |
| Brand | Appleton |
| Type | Electrical Plug |
| Number of Outlets | 1 (Single plug assembly) |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor |
| Features | Heavy Duty |
| Resistance Properties | Weatherproof |
| Output Voltage | 600 VAC (at 50–400 Hz) or 250 VDC |
| Condition | Used |
Appleton Heavy-duty Powertite Pin and Sleeve Plug AP20034ERS
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!