Crouse-Hinds Arktite Series Heavy-duty Circuit-breaking Plug APJ3485
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$150.00
Availability: 1 in stock
Crouse-Hinds Arktite Series Heavy-duty Circuit-breaking Plug APJ3485
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.00 × 9.00 in |
| Brand | Crouse-Hinds |
| Type | Electrical Plug |
| Plug Type | Pin and Sleeve |
| Color | Natural (Aluminum) |
| Number of Outlets | 1 |
| Features | Heavy Duty |
| MPN | APJ3485 |
| Input Voltage | 600 VAC |
| Material | Copper-free aluminum with a natural finish |
| Maximum Input Current | 30 Amps |
| Resistance Properties | Watertight (NEMA 4), corrosion-resistant, and weatherproof |
| Output Voltage | 250 VDC |
| Condition | Used |
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.00 × 9.00 in |
| Brand | Crouse-Hinds |
| Type | Electrical Plug |
| Plug Type | Pin and Sleeve |
| Color | Natural (Aluminum) |
| Number of Outlets | 1 |
| Features | Heavy Duty |
| MPN | APJ3485 |
| Input Voltage | 600 VAC |
| Material | Copper-free aluminum with a natural finish |
| Maximum Input Current | 30 Amps |
| Resistance Properties | Watertight (NEMA 4), corrosion-resistant, and weatherproof |
| Output Voltage | 250 VDC |
| Condition | Used |
Crouse-Hinds Arktite Series Heavy-duty Circuit-breaking Plug APJ3485
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!