Cutler-Hammer Motor Circuit Protector HMCP J HMCPJ250K5LKL
600 Vac AC/DC 3 poles 2 poles for DC
250 A 600V Suitable for use on single phase AC circuits
ss
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$499.99
Availability: 1 in stock
Cutler-Hammer Motor Circuit Protector HMCP J HMCPJ250K5LKL
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 12.00 × 11.00 in |
| Brand | Cutler-Hammer |
| Operation Method | On/Off |
| Number of Throws | 1 |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Switch |
| Maximum Amperage | 250 A |
| Number of Positions | 2 |
| Color | White |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 201-250 A |
| MPN | HMCPJ250K5L |
| Number of Poles | 3 |
| Condition | Used |
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 12.00 × 11.00 in |
| Brand | Cutler-Hammer |
| Operation Method | On/Off |
| Number of Throws | 1 |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Switch |
| Maximum Amperage | 250 A |
| Number of Positions | 2 |
| Color | White |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 201-250 A |
| MPN | HMCPJ250K5L |
| Number of Poles | 3 |
| Condition | Used |
Cutler-Hammer Motor Circuit Protector HMCP J HMCPJ250K5LKL
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!