EATON Industrial Circuit Breaker HFD3070L
70 AMP AC/DC 3 poles
600 VAC 250VDC
ss
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$450.00
Availability: 1 in stock
EATON Industrial Circuit Breaker HFD3070L
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 11.00 × 11.00 in |
| Brand | Eaton |
| Number of Throws | 1 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Switch |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 70 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Color | White |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Condition | Used |
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 11.00 × 11.00 in |
| Brand | Eaton |
| Number of Throws | 1 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Switch |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 70 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Color | White |
| Number of Poles | 3 |
| Application | Industrial |
| Condition | Used |
EATON Industrial Circuit Breaker HFD3070L
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!