KRACHT D598 Werdohi Hydraulic Cylinder CN-1-Z-40/22-170 275311-5.87
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$250.00
Availability: 1 in stock
KRACHT D598 Werdohi Hydraulic Cylinder CN-1-Z-40/22-170 275311-5.87
| Weight | 16.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.00 × 9.00 × 10.00 in |
| Brand | KRACHT |
| Suitable Media | Hydraulic oils, mineral oils, or lubrication oils (ISO VG standar |
| Cylinder Type | CNL Series (bolted construction) or BZ Series (block cylinder) |
| MPN | 275311-5.87 |
| Cylinder Action | is standard for this series, though it can be used as single-acti |
| Stroke Length | Typically ranges from 50 mm to 500 mm for standard units, though |
| Bore Diameter | In the Kracht CNL range, the "5.87" in your part number often cor |
| Maximum Pressure | Standard operating pressure for this line is 200 bar (2,901 psi) |
| Condition | Used |
| Weight | 16.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.00 × 9.00 × 10.00 in |
| Brand | KRACHT |
| Suitable Media | Hydraulic oils, mineral oils, or lubrication oils (ISO VG standar |
| Cylinder Type | CNL Series (bolted construction) or BZ Series (block cylinder) |
| MPN | 275311-5.87 |
| Cylinder Action | is standard for this series, though it can be used as single-acti |
| Stroke Length | Typically ranges from 50 mm to 500 mm for standard units, though |
| Bore Diameter | In the Kracht CNL range, the "5.87" in your part number often cor |
| Maximum Pressure | Standard operating pressure for this line is 200 bar (2,901 psi) |
| Condition | Used |
KRACHT D598 Werdohi Hydraulic Cylinder CN-1-Z-40/22-170 275311-5.87
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!