LittelFuse Powr-PRO Class RK5 600V AC/DC IDSR250
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$59.99
Availability: 1 in stock
LittelFuse Powr-PRO Class RK5 600V AC/DC IDSR250
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Brand | Littelfuse |
| Mounting Style | Holder / Fuse Block (compatible with LFR60400 series) |
| Fuse Body Type | Blade (Knife-Blade style) |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Passive overcurrent protection |
| Color | Pink |
| MPN | IDSR250 |
| Material | Composite body with knife-blade terminals |
| Number of Poles | 1 |
| Application | General purpose circuits, solar inverters, motors, transformers, |
| Smart Home Protocol | None (Standard industrial passive electrical component) |
| Protection Properties | Current-limiting, short-circuit, and overload protection |
| Condition | Used |
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Brand | Littelfuse |
| Mounting Style | Holder / Fuse Block (compatible with LFR60400 series) |
| Fuse Body Type | Blade (Knife-Blade style) |
| Current Type | AC/DC |
| Control Style | Passive overcurrent protection |
| Color | Pink |
| MPN | IDSR250 |
| Material | Composite body with knife-blade terminals |
| Number of Poles | 1 |
| Application | General purpose circuits, solar inverters, motors, transformers, |
| Smart Home Protocol | None (Standard industrial passive electrical component) |
| Protection Properties | Current-limiting, short-circuit, and overload protection |
| Condition | Used |
LittelFuse Powr-PRO Class RK5 600V AC/DC IDSR250
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!