PYLE NATIONAL Heavy-duty Industrial Receptacle 641A 322-RD-4
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$199.99
Availability: 1 in stock
PYLE NATIONAL Heavy-duty Industrial Receptacle 641A 322-RD-4
| Weight | 7.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 12.00 in |
| Application | Industrial |
| Mounting Style | Surface Mount with integrated 2-bolt base |
| Number of Gangs | 1 |
| Current Rating | 60 Amps |
| MPN | 322-RD-4 |
| Material | High-silicon aluminum alloy (corrosion-resistant) |
| Smart Home Compatibility | None; this is a purely industrial, non-smart device. |
| Suitable For | Fixed or portable electrical equipment like pumps, generators, an |
| Brand | Pyle |
| Current Type | AC/DC |
| Type | Triploc (TR) Heavy Duty Electrical Plug |
| IP Rating | Typically equivalent to IP67 when mated (depending on housing) |
| Voltage | 600 VAC / 250 VDC |
| Model | 322-RD-4 |
| Number of Outlets | 1 |
| Number of Poles | 3 |
| Features | Heavy-duty, arc-quenching chambers, raintight (on RA models) |
| Outlet Configuration | Flat blade-style contacts |
| Smart Home Protocol | None; this is a purely industrial, non-smart device. |
| Protection Properties | : Features primary and secondary circuit-breaking chambers to saf |
| Condition | Used |
| Weight | 7.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 12.00 in |
| Application | Industrial |
| Mounting Style | Surface Mount with integrated 2-bolt base |
| Number of Gangs | 1 |
| Current Rating | 60 Amps |
| MPN | 322-RD-4 |
| Material | High-silicon aluminum alloy (corrosion-resistant) |
| Smart Home Compatibility | None; this is a purely industrial, non-smart device. |
| Suitable For | Fixed or portable electrical equipment like pumps, generators, an |
| Brand | Pyle |
| Current Type | AC/DC |
| Type | Triploc (TR) Heavy Duty Electrical Plug |
| IP Rating | Typically equivalent to IP67 when mated (depending on housing) |
| Voltage | 600 VAC / 250 VDC |
| Model | 322-RD-4 |
| Number of Outlets | 1 |
| Number of Poles | 3 |
| Features | Heavy-duty, arc-quenching chambers, raintight (on RA models) |
| Outlet Configuration | Flat blade-style contacts |
| Smart Home Protocol | None; this is a purely industrial, non-smart device. |
| Protection Properties | : Features primary and secondary circuit-breaking chambers to saf |
| Condition | Used |
PYLE NATIONAL Heavy-duty Industrial Receptacle 641A 322-RD-4
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!