PYLE NATIONAL Vintage Industrial Power Plug From the QuelArk Series 422-PR
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$110.00
Availability: 1 in stock
PYLE NATIONAL Vintage Industrial Power Plug From the QuelArk Series 422-PR
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Plug Type | Industrial Circular Power Plug (specifically the QuelArc series) |
| Color | Often natural aluminum or metallic gray |
| Input Voltage | 600 VAC or 250 VDC. |
| MPN | 422-PR |
| Material | Typically cast aluminum housing with resilient neoprene or elasto |
| Maximum Input Current | 51-60 A |
| Smart Home Compatibility | None; this is a non-smart, purely mechanical industrial component |
| Brand | Pyle |
| Type | Electrical Plug |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Harsh industrial settings, including transportation, offshore pe |
| Output Voltage | 600 VAC or 250 VDC. |
| Smart Home Protocol | None; this is a non-smart, purely mechanical industrial component |
| Condition | Used |
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 10.00 × 10.00 in |
| Plug Type | Industrial Circular Power Plug (specifically the QuelArc series) |
| Color | Often natural aluminum or metallic gray |
| Input Voltage | 600 VAC or 250 VDC. |
| MPN | 422-PR |
| Material | Typically cast aluminum housing with resilient neoprene or elasto |
| Maximum Input Current | 51-60 A |
| Smart Home Compatibility | None; this is a non-smart, purely mechanical industrial component |
| Brand | Pyle |
| Type | Electrical Plug |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Harsh industrial settings, including transportation, offshore pe |
| Output Voltage | 600 VAC or 250 VDC. |
| Smart Home Protocol | None; this is a non-smart, purely mechanical industrial component |
| Condition | Used |
PYLE NATIONAL Vintage Industrial Power Plug From the QuelArk Series 422-PR
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!