Russellstoll Heavy-duty 150AMP Pin and Sleeve Receptacle JCS1534LK
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$135.99
Availability: 1 in stock
Russellstoll Heavy-duty 150AMP Pin and Sleeve Receptacle JCS1534LK
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 11.00 × 11.00 in |
| Mounting Style | Surface mount/Back box mount (receptacle) |
| Number of Gangs | 1 |
| Plug Type | Pin & Sleeve (Female Receptacle) |
| Color | Gray (natural aluminum or epoxy powder coat) |
| Current Rating | 150 Amp |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | JCS1534LK |
| Material | Cast aluminum (corrosion-resistant alloy) |
| Smart Home Compatibility | Not Applicable (industrial power component). |
| Suitable For | High-amperage industrial power connections; specifically polarize |
| Brand | Russellstoll |
| Port Type | Pin & Sleeve Female Receptacle |
| Current Type | AC/DC |
| Voltage | 600 VAC / 250 VDC |
| Model | J-Line Series (JCS1534LK) |
| Number of Outlets | 1 |
| Number of Poles | 3 |
| Features | Locking design, silver-plated contacts for high conductivity, and |
| Resistance Properties | Water-resistant and corrosion-resistant. |
| Application | Heavy industrial, marine, and aviation power systems requiring 40 |
| Smart Home Protocol | Not Applicable (industrial power component). |
| Protection Properties | Watertight and weathertight (features a screw cap and O-ringed in |
| Condition | Used |
| Weight | 12.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 11.00 × 11.00 in |
| Mounting Style | Surface mount/Back box mount (receptacle) |
| Number of Gangs | 1 |
| Plug Type | Pin & Sleeve (Female Receptacle) |
| Color | Gray (natural aluminum or epoxy powder coat) |
| Current Rating | 150 Amp |
| Number of Phases | 3 |
| MPN | JCS1534LK |
| Material | Cast aluminum (corrosion-resistant alloy) |
| Smart Home Compatibility | Not Applicable (industrial power component). |
| Suitable For | High-amperage industrial power connections; specifically polarize |
| Brand | Russellstoll |
| Port Type | Pin & Sleeve Female Receptacle |
| Current Type | AC/DC |
| Voltage | 600 VAC / 250 VDC |
| Model | J-Line Series (JCS1534LK) |
| Number of Outlets | 1 |
| Number of Poles | 3 |
| Features | Locking design, silver-plated contacts for high conductivity, and |
| Resistance Properties | Water-resistant and corrosion-resistant. |
| Application | Heavy industrial, marine, and aviation power systems requiring 40 |
| Smart Home Protocol | Not Applicable (industrial power component). |
| Protection Properties | Watertight and weathertight (features a screw cap and O-ringed in |
| Condition | Used |
Russellstoll Heavy-duty 150AMP Pin and Sleeve Receptacle JCS1534LK
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!