Walther 100A-9h, 3 Y120/208VAC, IP67 Male Connector Receptacle 279 5 21
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$59.00
Availability: 3 in stock
Walther 100A-9h, 3 Y120/208VAC, IP67 Male Connector Receptacle 279 5 21
| Weight | 8.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 11.00 × 11.00 in |
| Brand | Walther |
| Mounting Style | Freestanding/Cable-mounted |
| IP Rating | IP67 (Watertight/dust-tight) |
| Color | Blue |
| Voltage | 3ØY 120/208 VAC |
| Current Rating | 100A (UL/CSA) or 125A (IEC) |
| MPN | 279521 |
| Material | High-impact thermoplastic housing with nickel-plated brass contac |
| Outlet Configuration | 5 Wires (3 Poles + Neutral + Earth Ground) |
| Application | Built for industrial and exterior use |
| Condition | Used |
| Weight | 8.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 11.00 × 11.00 in |
| Brand | Walther |
| Mounting Style | Freestanding/Cable-mounted |
| IP Rating | IP67 (Watertight/dust-tight) |
| Color | Blue |
| Voltage | 3ØY 120/208 VAC |
| Current Rating | 100A (UL/CSA) or 125A (IEC) |
| MPN | 279521 |
| Material | High-impact thermoplastic housing with nickel-plated brass contac |
| Outlet Configuration | 5 Wires (3 Poles + Neutral + Earth Ground) |
| Application | Built for industrial and exterior use |
| Condition | Used |
Walther 100A-9h, 3 Y120/208VAC, IP67 Male Connector Receptacle 279 5 21
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!