SIEMENS NGB Circuit Breaker NGB2B050
50AMP 600V AC 2Pole
ss
Request a quote in minutes: Svenco sales team is at your service!
CALL 281-761-1596
$175.00
Availability: 2 in stock
SIEMENS NGB Circuit Breaker NGB2B050
| Weight | 7.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 8.00 × 9.00 in |
| Brand | Siemens |
| Number of Throws | 1 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 50 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Color | White |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Application | Industrial |
| Condition | Used |
| Weight | 7.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 8.00 × 9.00 in |
| Brand | Siemens |
| Number of Throws | 1 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 50 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Color | White |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Application | Industrial |
| Condition | Used |
SIEMENS NGB Circuit Breaker NGB2B050
Svenco keeps expanding our inventory everyday! Don’t see the parts or equipment you need? Simply email us at
sales@svencosales.com, or call 281-761-1596 for immediate assistance from our team with your order!